Nová pravidla pro získání hypotéky v kostce

Nová pravidla pro získání hypotéky v kostce

Hodláte v blízké době pořídit nemovitost na hypotéku? Pokud ano, pak je tento článek určený právě pro vás. Přečtěte si, jaké podmínky musíte nově splnit, aby vám banka mohla hypotéku poskytnout...

Od prvního dubna vstoupily v platnost zpřísněné podmínky pro žadatele o hypoteční úvěr ve formě limitů úvěrových ukazatelů. Do této chvíle měly úvěrové ukazatele pouze charakter doporučení, od 1. 4. 2022 jsou již pro poskytovatele hypoték právně závazné.

Pokud tedy budete nyní žádat o hypotéku, banka vám poskytne maximálně 80% z odhadní ceny nemovitosti. Výjimku mají žadatelé do 36 let, kteří mohou čerpat úvěr až do 90% z odhadní ceny. Upozorňuji, že se jedná o procento z odhadní ceny, tedy z ceny, kterou pro účely hypotéky stanoví bankovní odhadce a ne z ceny, kterou jste si dohodli s prodávajícím.

Podle nových pravidel také nesmí celkový dluh žadatele o hypotéku přesáhnout 8,5 násobek jeho čistého ročního příjmu. U žadatelů do 36 let mohou banky postupovat benevolentněji, limit ukazatele je u nich nastaven na 9,5 násobek.

Třetí podmínkou pro získání hypotéky je, že měsíční splátky všech dluhů žadatele nesmějí být vyšší než 45% jeho čistého měsíčního příjmu. U žadatelů do 36 let je pak limit nastaven na 50% jejich čistého měsíčního příjmu.

Nová úprava připouští, že až pět procent všech nově poskytnutých hypoték nemusí limity úvěrových ukazatelů splňovat, ale pouze v případě, že je poskytovatel úvěru přesvědčen, že klient hypotéku v budoucnu bez problémů splatí. Dá se však předpokládat, že úvěry neplnící limity úvěrových ukazatelů si budou banky "schovávat" pro své VIP klienty a běžný žadatel na ně nedosáhne.

A aby toho nebylo málo, tak ve čtvrtek 31. 3. 2022 Česká národní banka opět zvýšila základní úrokovou sazbu, čímž se dostala na rovných pět procent. Je více než jasné, že tento krok povede k dalšímu zvýšení úrokových sazeb u hypoték...

 

4.4.2022

Autor: Ing. Jaroslav Dostál, Sika Reality